Mechanika języków programowania, szczególnie tych prostszych, jak Python, interesuje coraz więcej osób.
Powody są różne — od zwykłego hobby, które ma na celu realizację pomysłów początkującego programisty, po ambicje związane z zatrudnieniem w jednej z korporacji, która zleci nam np. tworzenie stron www.
Statystyki pokazują, że nauka programowania to gra warta świeczki — doświadczeni specjaliści mogą liczyć na okazałe pensje, a ich wartość w oczach pracodawców będzie jedynie rosnąć, w miarę jak coraz bardziej uzależniamy się od technologii. Jak nauczyć się programowania?
Początkujący programiści często popełniają błąd, traktując po macoszemu mniej interesujące podstawy, by od razu przejść do zaawansowanych koncepcji kodowania.
Do prawidłowego rozumienia języka potrzeba jednak sumiennego przyswajania zagadnień, z jednoczesną ich praktyką w procesie tworzenia autorskich aplikacji.
W gruncie rzeczy — nasze własne projekty, takie jak tworzenie stron www, są najbardziej istotne.
Ich tworzenie z kolei, w przypadku, gdy pominiemy istotne podstawy, szybko może stać się frustrujące, co skutecznie zniechęci nas do dalszego programowania.
Nauka programowania jest bez wątpienia zajęciem wymagającym, jednak rekompensuje to ogromem możliwości, które staną przed nami po poznaniu jednego z języków.
Prócz atrakcyjnych ofert pracy, znajomość kodowania może też pomóc urzeczywistnić wiele naszych pomysłów — już teraz spora część osób zgłębiających Python pisze swoje pierwsze sieci neuronowe do analizy danych.