Jaka jest różnica między UI design a UX design?

UI design i UX design to pojęcia ściśle powiązane, ale nie odnoszą się do tego samego. Podczas gdy projektowanie UI dba o wszystkie elementy składające się na stronę internetową, aby ułatwić nawigację użytkownika, projektowanie UX opiera się na zrozumieniu użytkownika, aby zaoferować najlepsze doświadczenie w jego interakcji z witryną.

UI design odpowiada za wszystkie elementy wizualne, które użytkownik widzi na stronie internetowej oraz za różne elementy, z którymi wchodzi w interakcje. Z kolei UX design nie jest związany tylko z elementami wizualnymi, ale sięga znacznie dalej, aby poprawić doświadczenie użytkownika (takie jak np. wyeliminowanie kroków potrzebnych do dokonania zakupu online). Dlatego UI design jest fundamentalną częścią UX design w celu poprawy doświadczenia użytkownika.

Powiązany wpis: UX Designer – kto to jest i czym się zajmuje?

Dlaczego warto stosować projektowanie UI/UX?

Utrzymanie spójności projektu

W projektach, w których bierze udział kilku programistów czy web designerów, a nawet różne zespoły robocze, projekt UI/UX pozwala na uzyskanie spójności w momencie tworzenia, co ułatwia proces integracji poszczególnych opracowanych części.

Poprawa pozycjonowania

Doświadczenie użytkownika jest decydującym czynnikiem w poprawie pozycjonowania stron internetowych, ponieważ Google nagradza te strony, które oferują najlepsze doświadczenia dla swoich gości. Dzięki projektowi UI/UX zwiększa się widoczność strony internetowej poprzez zwiększenie jej ruchu internetowego (pojawienie się w pierwszych wynikach wyszukiwania Google lub SERP).

Generuje wartość dla użytkownika

Strona lub sklep internetowy z projektem UX, który uwzględnia zachowania i potrzeby Twojej buyer persony oraz posiada dobrze zaprojektowany interfejs, będzie generował wiele wartości dla użytkowników.

Zwiększaj retencję i unikaj odrzuceń

Użytkownicy wchodzący na stronę internetową, w której projekt UI/UX był jedną z podstaw jej rozwoju, zostaną dłużej przeglądając jej zawartość i korzystając z różnych funkcjonalności. Dzięki takiemu projektowi znacznie zmniejsza się bounce rate, czyli ilośc tych użytkowników, którzy porzucają stronę zaraz po wejściu na nią i rozejrzeniu się.

Zwiększa konwersję

Jednym z głównych celów eCommerce lub strony internetowej są konwersje. Projektowanie UI/UX jest bardzo potężnym narzędziem, aby użytkownicy w naturalny sposób przechodzili do obszarów konwersji na stronie internetowej i byli bardziej skłonni do dokonania zakupu.