W sieci istnieje wiele dobrych blogów, jednak nie każdy z nich wyróżnia się estetyką. Lubimy patrzeć na to, co się wyróżnia oraz jest dopracowane. Właśnie dlatego początki blogowania wydają się być trudne. Jednak tak wcale być nie musi. Wystarczy zastosować skuteczne porady, które mówią o tym, jak założyć ładnego bloga.
Jak stworzyć bloga, który jest przyjemny dla oka oraz przyciąga i zatrzymuje wzrok na dłużej?

 

Stwórz własną domenę

 

W sferze blogosfery coraz częściej jako nazwę stosuje się swoje imię i nazwisko. To świetny pomysł, ponieważ istnieje duża szansa, że blog zostanie szybko zapamiętany. Wydaje się to być również świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mają pomysłu na adres bloga.

Warto wziąć pod uwagę własną domenę i hosting- zwłaszcza jeśli w planach masz prowadzenie bloga w przeciągu najbliższych lat. Na rynku działa wiele domen i hostingów. Sprawdź, które rozwiązanie okaże się dla Ciebie najlepsze. Porównaj koszty i zakres oferowanych usług. Kieruj się ceną oraz szybkością obsługi klienta (zależy Ci przecież na bezproblemowym działaniu strony internetowej).

Domena początkowo kosztuje kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych (szukaj promocji u dostawcy domeny). W kolejnym roku cena może wzrosnąć. Cena hostingu to koszt około 200 złotych. Jak widzimy koszty blogowania nie są spore, a zalety jakie może nam przynieść prowadzenie własnej strony internetowej są ogromne.

 

Wybierz ładny i profesjonalny szablon

 

Brzmi banalnie? W praktyce zdarza się tak, że blogi z wielkim potencjałem zniechęcają estetyką. Dobre treści nie obronią się same, jeśli nie dobierzemy do nich profesjonalnej szaty graficznej. Początkowo ilość dostępnych szablonów może przyprawiać o ból głowy.

Zapoznaj się z tymi, które przypadną Ci do gustu. Sprawdź ich funkcjonalność (niektóre szablony można przetestować jeszcze przed ich instalacją). Do wyboru mamy wersje darmowe oraz płatne.

Zastanów się, co Ty jako odbiorca chciałbyś zobaczyć na swoim blogu? Jaki układ kolorystyczny najbardziej by Ci odpowiadał? Wolisz mniej tekstu, a więcej zdjęć? A może to właśnie ilość tekstu jest dla Ciebie ważniejsza, a zdjęcia są jedynie dodatkiem?

Zanim się zdecydujesz, sprawdź inne równie ważne kwestie, takie jak: przejrzystość strony, intuicyjność w nawigacji, dostępne przyciski oraz czytelność tekstu.

 

Postaw na regularność wpisów

 

Czy zakładając bloga masz plan, jak często będziesz publikował treści? Regularność to jedna z ważniejszych zasad, która wpływa na odbiór prezentowanych treści. Jeśli pojawiasz się z postem raz na miesiąc nie zdziw się, gdy zabraknie czytelników.

Dobrze będzie, jeśli ustalisz sobie harmonogram publikacji. Przykładowo jeden wpis w tygodniu, w określony dzień. Dzięki temu zachęcisz swoich odbiorców do interakcji oraz nawiążesz z nimi relację. Czytelnicy będą pozytywnie zaskoczeni, gdy z kawą w dłoni rozsiądą się wygodnie w fotelu i zabiorą się za lekturę Twojego bloga.

Spontaniczność w tym przypadku źle się sprawdza, dlatego lepiej przygotuj sobie szkice z pomysłami na przykładowe tematy. Trzymaj się ustalonego planu, a wszystko pójdzie jak należy.

 

Wybierz kategorie tematów

 

Pisanie o wszystkim i o niczym w dłuższej perspektywie może się nie sprawdzić. Postaw na konkretne kategorie tematów, w których czujesz się dobry. Pisanie o tym, co sprawia Ci przyjemność jest najlepszym rozwiązaniem. W końcu piszesz o tym, na czym się znasz i przekazujesz czytelnikowi cenną wiedzę.

Od czasu do czasu wrzuć bardziej osobisty wpis. Czytelnicy dużo chętniej utożsamiają się z osobistą historią. Daj się poznać i zdobądź większe zaufanie odbiorców.

 

Strona O MNIE- napisz coś ciekawego

 

Strona O Mnie jest niestety często pomijana. Wchodzimy na bloga, treści przyciągają naszą uwagę i chcemy dowiedzieć się czegoś ciekawego o twórcy… A tu pusto. Często nie ma nawet krótkiej wzmianki o tym, kim jest osoba publikująca treści.

Przedstaw się w ciekawy sposób, wrzuć ładne zdjęcie, napisz czym się interesujesz i jakie są Twoje pasje. Zachęci odbiorców do częstszego odwiedzania Twojego bloga.

 

Stwórz konto na mediach społecznościowych

 

Konto na mediach społecznościowych jest nieodłącznym elementem prowadzenia profesjonalnego bloga. Dobrze, aby miało ono taką samą nazwę, jak Twoja strona internetowa. Będzie to to prostsze do znalezienia i pozwoli zachować spójność.

Pamiętaj, aby regularnie dodawać treści, informować o najnowszych wpisach oraz nagrywać stories (relacje).

Prowadzenie mediów społecznościowych ma wiele zalet i pozwoli nawiązać kontakt z Twoimi obserwatorami. Nie zapomnij podpiąć ikonek na najważniejszych stronach Twojego bloga (np. strona główna, stopka, pasek boczny, pod postami).

 

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie www.niezalezny.pl