Przekazanie pieniędzy na cele dobroczynne w dzisiejszych czasach jest bardzo proste. Chociaż nadal można spotkać wolontariuszy z puszkami czy pudełkami, do których można wrzucać monety i banknoty, istnieje wiele zbiórek przeprowadzanych za pośrednictwem Internetu.

Czy charytatywne zbiórki internetowe są bezpieczne?

Tak, ale zawsze warto sprawdzić organizatora zbiórki, zanim wpłacimy nasz datek. Tutaj przyda się wiedza o bezpiecznych przelewach, która zawarta jest m.in. na portalu www.uwaga.pl. Organizator powinien być nam znany i wiarygodny, a najlepiej wpisany na oficjalną listę organizacji pożytku publicznego. Takie organizacje pozarządowe muszą spełnić szereg wymogów, by kwalifikować się jako OPP, dlatego można im zaufać. Można przelać pieniądze na zbiórkę przez nasze internetowe konto bankowe lub zapłacić kartą płatniczą. Pamiętajmy, by podawać informacje poufne tylko na stronach internetowych oznaczonych kłódką przy adresie www, co oznacza, że nasze informacje są szyfrowane i nie wpadną w niepowołane ręce.

Przelew może być symboliczny

W końcu gdyby każdy Polak podzielił się kilkoma złotymi, wyszłoby ponad sto milionów złotych! Dlatego nie wstydźmy się, jeśli w danym miesiącu nie dysponujemy dużą kwotą, którą możemy się podzielić. Każda złotówka się liczy! Pamiętajmy też, że darowizny możemy w przyszłości odliczyć od podatku. Przy zbiórce internetowej otrzymamy wygodne potwierdzenie, zwykle na nasz adres mailowy. Dzięki temu będziemy mogli naszą wpłatę wykazać przed urzędem skarbowym. Trudno tego dokonać w przypadku datków do puszek na dworze! Dlatego nie bójmy się uiszczać wpłat zdalnie. Jest wiele osób i spraw, które potrzebują naszej pomocy. Jeśli możemy przeznaczyć na nie środki finansowe, zróbmy to. Naprawdę warto pomagać!